top of page

Ölüleri mezardan çıkarıp giydiriyorlar!

Sevdikleri ölülerin cenazesini aylarca, bazen yıllarca erteleyerek, beraber yaşamaya devam ediyorlar.
STOCK_MM8366_140821_025618.jpg

Endonezya’daki Sulawesi adasında yaşayan yerli halkın, oldukça tuhaf hatta ürpertici bir geleneği var. Onların açısından bakıldığında son derece normal görünen bu gelenekte, sanki ölüye saygı olayını biraz abartmışlar.

MaNene_AgungParameswara_29.jpg

YILLARCA BERABER YAŞAMAYA DEVAM EDİYORLAR

Sulawesi halkı maddi durumları elverdiği sürece, sevdikleri ölülerin cenazesini aylarca, bazen yıllarca erteleyerek, beraber yaşamaya devam ediyorlar, Cenazesi yapılana kadar, ölüye hasta muamelesi yapılıyor, bakımı yapılıyor, yemek ve su veriliyor. Ayrıca, mandaların ölüyü ahirete taşıyan birer araç olduğuna inanılıyor. Ölen kişinin mandası olmaması, onu hızlıca taşıyabilecek bir aracının olmaması anlamına geliyor.

maxresdefault.jpg

GECELERİ IŞIĞI BİLE AÇIK BIRAKIYORLAR 

Cenaze günü geldiğinde ise, ne kadar çok manda kurban edilirse o kadar çok prestij anlamına geliyor. Sulawesi halkı, geceleri, ölen kişinin odasının ışığını bile açık bırakıyor. Cenazesi yapılan ölüler ise birkaç yıl sonra tabuttan tekrar çıkarılıyor ve ikinci bir cenaze düzenleniyor. Bu, hem onları anmak, hem de eskiyen giysilerini değiştirmek için yapılıyor.

STOCK_MM8366_141207_031466.ngsversion.1457101897244.jpg

”BİZ ÖLÜLERDEN KORKMAYIZ”

Ma’nene’ denilen bu gelenek sayesinde, atası öldükten sonra doğan torunlar, onu görme ve tanıma fırsatı da buluyor. Bu geleneklerinin dünyanın diğer yerlerinde tuhaf karşılandığını biliyorlar ama bunun onlara özgü, değerli bir inanış olduğunu düşünüyorlar. “Biz ölülerden korkmayız, atalarımıza olan sevgimiz o kadar büyük ki, korkumuzun üstüne çıkıyor.” diyorlar.

A man holds up a mummy before relatives give it new clothes in a ritual in the Toraja district of Indonesia's South Sulawesi Province

ÖLÜLERİN RUHLARINA TAPIYORLAR

3 yaşındaki bu küçük kız fotoğraf çekildikten bir gün önce ölmüş. Kız kardeşleri ve kuzenleri onunla bir hastayla konuşur gibi konuşup sarılıyorlar. Sulawesi yerlileri ölülerinin ruhuna tapıyorlar, ama diğer yandan tanrıya da inanıyorlar.

2(11)

Comments


Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page