top of page

20. Yüzyıl’da Avrupa’nın En Korkunç Uygulaması: İnsan Hayvanat Bahçeleri

Kuşkusuz 20. Yüzyılın En Korkunç Uygulamalarından Biri: İnsan Hayvanat Bahçeleri!

Birazdan göreceğiniz rahatsız edici fotoğraflarda, Afrikalı ve Asyalı insanların batılılar görsün diye kafes gibi alanlarda sergilendiği günlere döneceksiniz. Dailymail’in haberine 20. yüzyılın başlarında milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bu ‘insanat’ bahçeleri hem Amerika’da hem de Arupa’da bulunuyordu.

Batı dünyası ve ilkel olarak gördükleri insanlar arasındaki farkları vatandaşlara göstermek için yapılan bu yerler 1958’lerin sonuna kadar sürdü.

Hem Avrupa hem de Amerika’da yer alan bu sektör oldukça rahatsızlık verici olsa da fazlaca raabet görüyordu.

Belçika’nın Brüksel kentinde 1958 yılında kurulan fuarda bir ‘Kongo Köyü’ sergisi ve küçük Afrikalı bir kız çocuğu sergileniyor


Alman zoolog Prof. Lutz Heck (solda), 1931 yılında Afrika’ya getirilmiş bir fil ve Afrikalı aile ile poz veriyor.

O günlerde insan hayvanat bahçeleri dünyanın her bir yanında görülebiliyordu. Bu fotoğraf 1904 yılında Missouri eyaletinde “Yabani Olimpiyatları”nda yerlilerin okçuluk yarışmasını gösteriyor.

Louisiana’daki bu fuar da 1904 yılından ve Filipinler’den getirilen yerliler meraklı izleyicilere gösteriler yapmaya zorlanıyor.


19. yüzyıl sonlarında ve 20. yüzyıl başlarında süren bu insan sergilerinde, getirilen insanlar kötü mumaleye maruz kalıyor ve çoğunlukla da ölüyordu.<