top of page

Acıyı Bal Eyleyen Ozan: “Aşık Veysel”

Aşık Veysel’in 123. Yaş Günü “Doodle” oldu

asik-veysel-doodle-880

Aşık Veysel’in sazıyla birlikte türkü söylediği bir fotoğrafın animasyon halini kullanan Google tüm Türk kullanıcılarının gönlünü aldı. Peki Aşık Veysel kimdir? İşte büyük ozanımıza dair ayrıntılar…

Kızının Dilinden “Aşık Veysel”

Ünlü Halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun kızı Zekine Şatıroğlu, babasının misafirperverliğini ve insan sevgisini anlattı.

Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde yaşayan Aşık Veysel’in 7 çocuğundan biri olan Zekine Şatıroğlu (76) babasını anlattı. Ünlü ozanın misafirperver bir insan olduğunu ve konuklarına ikramda bulunmaktan mutluluk duyduğunu anlatan Şatıroğlu, babasının misafirlerine kahvenin en güzelini ikram etmeyi sevdiğini belirterek, “Aşık Veysel’in kızı olmak çok mutlu edici bir duygu. Güzel insanlarla tanışmak buraya gelip gitmeniz gurur verici. Aşık Veysel Atatürkçü biriydi, milletini seven, ayrımcılık yapmayan, halkını seven, doğayı seven, öyle güzel biriydi, onun gibi biri bir daha dünyaya gelir mi gelmez mi bilemiyorum. Gelenleri hoş gönül ile yollardı, zenginmiş fakirmiş ayırmazdı, bu valiymiş bu sıradan halktan biriymiş demezdi. Herkesi geldiği haliyle kucaklardı. Kibir yoktu, işte öyle güzel bir adamdı. Bize öğüt olarak hep, halkla iyi geçinin, kimseyi kırmayın, ben bu yaşıma geldim hiç kimsenin bir hatırını, gönlünü kırmadım, sizde kırmayın, herkesle iyi geçinin bu dünyada kimse kalmaz” dedi.

Aşık-Veysel-Kimdi.jpg

Babasının ölmeden ön