Albino Cinayetleri

 

Doğu Afrika ülkesi olan Tanzanya’da derilerinin renginden dolayı katledilen Albino’lar, ülkenin en önemli sorunlarının başında yer alıyor. Her 2 bin çocuktan birinde görülen Albino hastalığına yakalananlar, genetik bir bozukluk sebebiyle sahip oldukları beyaz saç ve ten renginden dolayı vahşice katlediliyor.

Kafa derisi elleri ve ayakları 250 bine satılıyor


tanzanya-da-albino-cinayeti-tanzanya-albino-1477744

Bebekleri doğar doğmaz öldürüyorlar

Resmi rakamlara göre Tanzanya’da 2007 yılında 53 albino, acımasızca katledildi, şans getirdiğine inanıldığı için bedenleri parçalanarak satıldı. Bazı bölgelerde Albino bebeklerin doğar doğmaz öldürüldüğü belirtiliyor. Bir albinonun organları 75 bin dolara kadar alıcı bulabiliyor. Ortalamadan 10 kat fazla Albino vakasının görüldüğü Tanzanya, 270 bin dolayında kişiyle en yoğun ülke olarak kabul ediliyor.

“Lanetlenmiş” Diyorlar

Halkın çoğunun, “insan olmayan, hayalet” olarak gördüğü kimi zaman tanrı tarafından cezalandırılmış “lanetli” olarak değerlendirdiği albinolar, birçok okula da kabul edilmiyor.

Afrika’daki albinolar, cinayetlere maruz kalmalarının dışında saldırılarla ve ayrımcılıkla karşılaşıyor. Albinolar dışarıda gün ışığında çalışmak zorunda kaldıkları işlerde ise deri kanserine yakalanma riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Türkiye Tanzanya’da Almino köyü kuracakTanzanya’da albinoların yaşadığı drama seyirci kalmayan Türkiye’nin Dar Es Salaam Büyükelçisi Ali Davutoğlu girişimlerde bulunarak ilk önce bir vakıf kurdu. Dar es Salaam’da 5 yüz albino çocuk için köy kurma girişimleri başladı. Köyün içinde ilkokul, yatakhane, mutfak, spor salonu ve oyun alanları ile atölyeler olacak. Toplumdan dışlanan bu çocuklar için yapılacak atölyelerin ileride sosyal hayatın içinde olsunlar diye el becerilerini geliştirebilecekleri bir ortam olacağı aktarıldı.
İşte Tanzanya’dan Albino fotoğrafları:

This slideshow requires JavaScript.

 

Mustafa Tunahan Yıldız

mustafatunahanyildiz@gmail.com

 

#Tanzanya #DarEsSalaam #AliDavutoğlu #mustafatunahanyıldız #tiyazar #pagan #Albino

Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler