top of page

Berlin Duvarına Gecekondu Yapan Yozgatlı

“Berlin Duvarı” yani Almanca “Berliner Mauer”. Soğuk savaşın en açık sembolü olan, batı yakasında “utanç duvarı” olarak da anılan bu duvar 1961’de inşa edilmeye başlandı ve 1989’a kadar Almanya’yı Doğu ve Batı olarak ikiye ayırdı.

Almanya’nın başkenti Berlin’i  Avrupa başkenti olarak da gösterebiliriz. Ama bu sıfat onların da zamanında çok sıkıntılı zamanlar çektiği gerçeğini unutturamaz. 2. Dünya savaşı sonrası tekrar ayağa kalkmaya çalışan ve aslında bunu da başaran Almanya’nın kendi içinde yaşadığı en çalkantılı dönemi şüphesiz 1961-1989 yılları arasındadır.

İşte bu tarihler arasında Berlin’e yerleşen gurbetçi Osman KALIN, duvarın hemen dibinde çöplerle dolu olan araziyi temizleyip buraya kendi gecekondusunu yapmış. Berlin duvarı 1989’da yıkılınca arazisini biraz daha büyütmüş ve yaklaşık 700 metreye kadar büyüklükte olan arsayı meyve sebze bahçesine çevirmiş. Alman devlet yetkilileri ilk zamanlar yasal olmadığı için sıkıştırsa bile kısa zamanda Almanların ve Berlin’e gelen turistlerin ilgi odağı olan Osman Amca’ya ve bahçesine dokunamamışlar.

berlinduvarı_gecekondu_OSMANKALIN_5

Osman Amca bir gün polislerin geldiğini görünce onları kürekle koşturmuş hatta polisler kaçarken havaya ateş açmışlar. O günü şöyle anlatıyor Osman Amca ‘‘Dedim ki, ‘Bana bak, benim adım Osman Kalın. Türk’üm. Osmanlı torunuyum, Atatürk çocuğuyum.’ Küreği çektim, kovaladım iki polisi. Onlar tüfek atıyorlar havaya, ben kürekle onları kovaladım. Bir daha da gelmediler. Kilisenin papazı geldi, ‘Polisler sana teşekkür ediyor. Gelmeyecekler bir daha’ dediler. Ben de, ‘Tabanca aldım, gelirlerse onları kovalayacağım’ dedim. Bir daha da gelmediler”diyor.

Alman yasalarına göre bir araziyi 30 yıl kullanan kişi oranın tapusunu alabiliyormuş. 3o yıl oldu ama Osman Amca tapuyu alabildi mi bilemiyoruz.

_______________________________________________

Comments


Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page