top of page

Dünyada İlk Buharlı Lokomotif’in Kullanımı ve İlk Yerli Buharlı Lokomotif

Richard Trevithick tarafından İngiltere’nin Cornwall şehrinde 1825 yılında buharla çalışan ve raylar üzerinde ilerleyen ilk lokomotif inşa edilmiştir.

96dd8096-5368-4a66-8d80-91432690e534-300x190.jpg

Buharla çalışan Lokomotifler bugüne kadar kullanılmaktadır. Özellikle dağlık alanlarda veya sadece günlük tren faaliyetlerinde onları görmeniz mümkündür. Yinede daha çok Turistik amaçlı çalıştıran buharlı Lokomotiflerin her biri kendi dönemin en gelişmiş mühendislik çalışmaların sonucudur. Tüm enerji üretimi dünyada dolaylı yoldan gerçekleşmektedir. Yakıt buhara dönüştürülür ve buharla çarkı döndürülür. Elektrik santrallerinde bunun anlamı dönen çarkı jeneratörü döndür ve kullanan adama kadar %15 daha kayıp yaz. Buharlı Lokomotifler daha doğru enerji kullandıklarından aslında daha ekonomik olmaları gerekir ama nafile 70 yıldan beri hiç kimse o teknoloji elden geçirmemektedir. Anlamsız akülü araçlara bin bir yatırımlar yapılırken buharlıları kimse ciddiye almamaktadır.

Tarihte dünden bugüne lokomotifleri sıralıyorum:

Richard_Trevithik_1804.jpg

*1804 Richard Trevithick tarafından ilk raylar üzerinde çalışan Buharlı Lokomotivi üretildi. Döküm rayları Lokomotifin ağırlığını kaldıramadığından makinanın altında kırıldı. Yük olmadan 25 km/saate hızlanan araç 5 aylık bir kullanımın ardından sabit Makine olarak çalışmaya devam etti.

Locomotion_1825.gif

*İlk Lokomotifi 1825 yılında Georg Stephenson tarafından tasarlanan Locomotion isimli buharlı trendi.Tren daha önce Atlar vasıtası çekilen ve ahşap raylar üzerinde hareket eden arabalar yerine geçince aynı eni ve döşenen traversler uzatılarak döşendi. Daha avantajlı enine doğru döşenmesi daha sonra benimsemiştir. Rayların arasındaki mesafe 4 feet ve 41/2 ” = 1435mm sıradaki Tren yolların standart mesafesi bugün a kadar kullanılmaktadır. Locomotion Trenin frenleme sistemi vagonlar arasında duran frencilerin ayaklarla tekerleklere baskı yapma şeklinde uygulanmaktaydı.

Rocket_1830.jpg