top of page

Day of the Dead (Ölüler Günü) nedir? Nerede ve ne zaman kutlanır?

day-of-the-dead

Ölüler Günü, İspanyolar ve Latin Amerikalıların kutladığı, amacı ölüleri anmak olan bir festival. Modern zamanlarda 5 Nisan’a denk gelir. Başlangıcının Azteklere dayandığı bilinmektedir. Ölüler Günü, Cadılar Bayramı’ndan farklı olarak korkutma amaçlı değildir. Burada bulunan iskeletler ölenleri simgeler.

Dia De Los Muertos ’ , ‘Day of The Dead’ veya ‘Ölüler Günü’ … Kökeninin Azteklere dayandığı bilinen gün, Latin Amerika özellikle de Meksikalıların en önemli festivali olan rengarenk dini bir seremonidir.
day_of_the_dead_3.jpg

İnanışa göre ölüm, yaşamın doğal bir sürecidir. Gerçek ölüm ise unutulduğu zaman gerçekleşir ve özel kutlamanın amacı, ölü ruhları mutlu edecek şekilde anmaktır. Bir ölü nasıl mutlu edilir? 31 Ekim- 1-2 Kasım’da gerçekleşen  ‘Ölüler Günü’ boyunca ruhlar, ailelerini ve diğer sevdiklerini ziyarete gelirler.Ruhları mutlu etmek için şaşırtıcı bir hazırlık yapılmaktadır.

Dia-De-Los-Muertos-2-760x570.jpg

Öncelikle mezarlıklar temizlenir ve sunaklar, ruhların, yaşamları boyunca sevdikleri tüm detaylarla ( eşya, gıda, vb. ) gerçek bir renk cümbüşü içerisinde süslenmekte ve ruhlar dualar eşliğinde beklenilmektedir. Ruhlar geldiklerinde mutlu olurlar ise, seneye tekrar kendilerini ziyarete geleceği düşünülmektedir.

Dia-De-Los-Muertos-7-760x570.jpg
‘Ölüler Günü’, ‘Cadılar Bayramı’ ile karıştırılsa da, içerisinde barındırdığı gerçek duygu, inanç ve saygıyı hak eden hazırlık aşamalarıyla oldukça farklı bir seremonidir.

Gören herkesi hayran bırakan, rengarenk ‘sugar skull’ iskeletler ise, cadılar bayramından farklı olarak korkutmak amaçlı değil, ölenleri simgelemektedir.

Dia-De-Los-Muertos-51-760x504.jpg

California Eyaletin de yer alan azımsanmayacak Latin Amerikalı nüfus, inanışlarını devam ettirmiş ve yalnızca 1 gün olarak Hollywood Forever Cementery’de 24 veya 25 Ekim tarihlerinde kutlanmaya başlanmıştır.

 

Mustafa Tunahan YILDIZ

 
file-20191024-170453-1a6ad8i

Comments


Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page