top of page

Deep Web Nedir? Nasıl Girilir?

Deep Web Nedir?

İnternet’in karanlık yüzü olarak bilinen deep web, özel ağlarda barındırılan ve her kullanıcının erişimine açık olmayan internet sitelerinin yer aldığı bir alanı ifade eder. Google, Yandex, Yahoo ya da diğer arama motorlarıyla ulaşamayacağınız internet sitelerinin bulunduğu deep web, bilinen internet ortamından farklı bir yapıya sahiptir.

download

Erişilebilir web olarak nitelendirdiğimiz günlük yaşamda kullanılan internet ortamından farklı olarak, yalnızca özel tarayıcılarla giriş yapılabilen bu ortamda, sürekli bir döngü halinde konum değişikliği yapılır. Konumun sürekli değişmesi farklı farklı ülkelerden giriş yapıyormuş algısı yaratır. Arama motorlarında hiçbir şekilde listelenmeyen bu katmandaki web sitelerinin %95’i yasadışı konular üzerine kurulmuştur. Temel amacı gizlilik olan ve yalnızca belirli kitlelere hitap eden deep web, ortaya atılan bir teoriye göre günlük yaşamda kullanılan internetten onlarca kat daha geniş ve büyük bir ortam olduğu iddia ediliyor. Günlük yaşamda kullanılan interneti bir buz dağına benzettiğimizde deep webdediğimiz ortamın buz dağının görünmeyen yüzü olarak rahatlıkla nitelendirilebileceğini söyleyebiliriz.

Deep Web’te Neler Var?

 1. Uyuşturucu satışı

 2. Silah satışı

 3. Cephane satışı

 4. İnsanlık dışı görüntüler

 5. Vahşet içeren cinsel içerikler

 6. Sahte diploma

 7. Sahte pasaport

 8. Çalıntı kredi kartı bilgileri

 9. Çocuk istismarları

 10. Cinayet görüntüleri

 11. Ölü tecavüzleri

 12. Özel kişilerin görüntüleri

 13. İşkence görüntüleri

 14. Kiralık katil ilanları

Deep Web Nasıl Girilir?

Deep web denilen ortamın, başlı başına bir suç ortamı olduğu görülmektedir. Normal internet arayüzünde yer alan haber siteleri, bloglar, oyun siteleri, dizi siteleri ve günlük yaşamda kullanılan diğer sitelerin bu ortamda yeri olmadığını bilmenizi isteriz. Tor Browserdenilen özel bir tarayıcı ile çeşitli aşamalardan geçilmesinin ardından ulaşılan ortamın resmi para birimi Bitcoin olmuştur. Devletlerden bağımsız olduğu iddia edilen bu ortamda gezintiye çıkan kullanıcıların takip edilemediği iddia edilse de bazı özel istihbarat servisleri bu ortamlarda yer almaktadır. Çeşitli seviyelerden oluşan bu dünyaya giriş yapıldığında her katmanda farklı imkanlar tanındığı ve katmanların derinleşmesi ile birlikte daha önemli bilgilere ulaşılabildiği dikkat çekmekte.

Wikileaks belgelerinin kaynağı Deep Web


Günlük yaşamda hemen her insanın dikkatini çekmeyi başaran deep web tabir yerindeyse, kapalı bir sistem olduğunu söylemek mümkün. Dünya ülkelerinin gizli sırlarının, yürütülen gizli deney ve bilimsel çalışmaların bu ortamlarda muhafaza edildiği ve bir süre önce açıklanan Wikileaks belgelerinin kaynağının bu ortam olduğu görülüyor. Deep web üzerinde tor browser tarayıcısı ile ulaşılamayacak kapalı bir sistemin bulunduğu bu kapalı sistemde, yapay zekaya sahip ölüm makineleri, GGGEOP işlemcileri, Tesla’nın planları, kristalize edilmiş güç kontrolörleri, hava durumunu değiştiren cihazlar, gizli HAARP projeleri, özel üretim motor planları, masonlar, illüminati ve daha onlarca gizli bilginin bulunduğu ifade ediliyor. Kapalı sistem denilen katmana yalnızca özel cihazlarla erişim sağlanıyor. Deep Web‘in gizli dünyasını keşfetmek isteyen kullanıcıların “Tor Browser Nedir?” yazısını okumaları ve deep web’e giriş kapısı olan tarayıcı öğrenmesi gerekmektedir.

Comentários


Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page