top of page

Dişler ve İlişkiler

İlişkiler şimdiye kadar birçok şeye benzetildi.

(Kum,yumurta,baklava,kuş sıçması..)

Benim son zamanlarda ki düşünceme ise; ilişkiler, dişlere benzer.

Neden illa bir şeye benzetmek gerekiyor onu da anlamış değilim ama benzetmek benzetmektir.

Şimdiye kadar yaptığım en saçma yazı girişinden sonra umarım toparlarım..

Dişler, besinleri öğütmemiz için ne kadar gerekliyse, ilişkiler de hayata tutunma ve yaşama iştahı için o kadar gereklidir.

(Burdan sonrasında dişle ilgili kısmı kendi imkanlarınızla ilişkiye uyarlamanız gerekiyor.Zaten yazılar pek okunmadığı için üşendim)

Diş ağrımaya başlayana kadar; dişin bir gün çürüyebileceğini, hatta çekilebileceğini düşünmeden sanki o hep orada kalacakmış gibi yaşanır.Tabi ağrıyı hissedene kadar.Bazen ağrıyı geçirmek için geçici çözümler aranır,bazen kendi kendine geçmesi beklenir ama diş ağrısı ciddiye alınması gereken bir durumdur.

(Tabi bazı dişler çürüme aşamasında ağrımaz. Bir gün ağzınızda kırık bir diş parçasıyla uyanırsınız)

Eğer akıllıca davranıp diş hekimine gittiyseniz çürük kısım temizlenir ve dolgu yapılır. Hatta düzgün bir dolguyla eskisinden bile iyi olması mümkündür. Tabi şu konuyu atlamamak gerekir; Eğer dolgu, çürük tam temizlenmeden yapılırsa dışarıdan bakıldığında normal gibi gözüken diş içten içe çürümeye devam edecektir.

Çürümeyi hafife aldıysanız ve bu süreçte çürük derinleşmiş olsa bile dişi kurtarmak mümkün. Biraz sancılı süreçler olsa da amacınız dişi kurtarmaksa eğer başarılı olmak zor değil.

‘Bunların hiçbirine gerek yok direk çekilsin’ diyorsanız bu da bir seçenek tabi ki. Ama sonrasında oluşacak

‘Diş boşluğu’ hissi size birkaç gün sonra : ‘Keşke tedavi ettirseydim’, ‘Keşke geç kalmasaydım’ dedirtebilir. Geri dönüşü olmadığı için hemen yerine yeni bir diş yaptırmalıyım derseniz ise;

-implant için bekleme süresi  3 ila 6 aydır.

Takma dişler-one night stand ya da ben çok yiyorum bir diş yetmiyor konularına yazının seviyesini düşürmemek için girmiyorum.

Samih Berk Yılmaz samihberkyilmaz@gmail.com

Comentários


Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page