top of page

En Çok Kullanılan İngilizce Telefon Diyalogları

En Çok Kullanılan İngilizce Telefon Diyalogları ve konuşmada yardımcı olabilecek telefon görüşme örneklerini göreceğiz. Ayrıca telefonla görüşürken nelere dikkat edilmeli? sorusunun cevabını Türkçe ve İngilizce yazı dizilerinde bulmaya çalışacağız. örnekleri dikkatlice incelemeniz durumunda bu işin de üstesinden geleceksiniz 🙂

  1. Kendinizi tanıtın :  Telefon görüşmesinin başında kendinizi tanıtın ve/veya kim olduğunuzu konuşma arkadaşınıza hatırlatınız.

  2. Samimi olunuz. Zamanının birkaç dakikasını size ayırdığı için konuşma arkadaşınıza teşekkür ediniz.. (“Benimle görüşmeye zaman ayırdığınız için teşekkür etmek istiyorum. Eğer programınız yoğunsa bu sadece bir dakikanızı alacaktır.”).

  3. Konuşma arkadaşınızın telefon görüşmesi için zamanının olduğundan emin olmalısınız. Şayet vakti yoksa yeniden bir randevu almayı deneyiniz.

  4. Neyiniz olduğunu açıklayınız. İsteğinizi dile getiriniz. Konuşmayı anlamsız bir  „Çet“ ( sohbet) ile sonlandırmayınız.

  5. Konuşma arkadaşınızın arada bir ne söylediğinizi tekrarlaması önemlidir.  Bununla onun sohbeti kastettiğiniz gibi anlamış olmasından emin olunuz.

  6. Konuşmanın sonunda konuşmayı bir kez daha özetlemelisiniz ve muhtemel açıkta kalan görev ve sorumlulukları açıklığa kavuşturmalısınız.Konuşmayı bir kez daha zaman ayırdığı için konuşma arkadaşınıza teşekkür ederek bitiriniz. En iyisi başka bir telefon görüşmesi için hemen bir randevu alınız.

conference-call.jpg

En Çok Kullanılan İngilizce Telefon Diyalogları:

Örnek 1

Ali: Hello, this is Ali from İzmir.

Alo, İzmir’den arıyorum ben Ali.

Operatör: Yes, how could I help you?

Evet, size nasıl yardımcı olabilirim?

Ali: May I speak to Mr. David, please?

Mr. David ile görüşebilir miyim lütfen?

Operatör: Could you wait a minute, please?

Bir dakika bekleyebilir misiniz, lütfen?

Ali: Yes, of course.

Evet, elbette

Operatör: Please hold on. I will get you through his.

Hatta kalınız. Bağlıyorum.

CUL0192968-preview-logo-watermarked.jpg