top of page

En yetenekli doktorun ve fotoğrafçının buluşması: “Country Doctor -1948”

 

Köy Doktoru (Country Doctor)

W. Eugene Smith fotoğraf tarihinin en iyi fotoğrafçılarından birisi olarak kabul görür. Dünyanın en ünlü fotoğraf ajansı “Magnum Photos” da yayınlanan fotoğrafları dikkatli ve özenli çalışılmış film kareleri gibidir.

Eugene Smith’in, 1948 yılında çığır açacak bir kompozisyonu “Country Doctor”- “Köy Doktoru” Amerikan “Life” dergisinde yayınlandı ve yapılan en önemli fotoröportaj olarak tarihe geçti.

Life dergisi, Colorado’ya bağlı “Kremmling” kasabası ve kasabanın 400 mil dışında kalan tüm bölgelerin doktorluğunu üstlenen 32 yaşındaki “Dr Ernest Guy Ceriani” hakkında bir fotoröportaj çalışması istedi. Bu görev, dönemin en iyi fotoğrafçılarından olan W. Eugene’ye verildi.

1948 yılında Life dergisi için yapılmış çalışmada Eugene Smith, pratisyen “Dr Ernest Ceriani” ile 23 gün geçirdi. (23 gün, bugün ajanslar ya da gazeteler tarafından fotoröportaj yapan bir fotoğrafçıya asla verilemeyecek bir süreçtir.) Bu fotoğraflar poz verilmeden çekilmiş fotoğraf oldukları için büyük önem taşır. 23 günlük bir sürede doktor artık fotoğraf sanatçısının yanında bulunduğunu bile unutarak hareket etmiştir.

Bir fotoröportaj incelemesi ve tarihi buluşma:

PAR108032.jpg

Doktorumuz Ernest Guy Ceriani, O, 32 yaşında bir köy doktoru… Fotoğraf uzak köylerdeki hastalarını kontrole giderken çekiliyor. 


.

PAR151748.jpg

Colorado’nun Kremmling kentine bakış atmakta fayda var. Yıl 1948…


.