top of page

GLOBALLEŞEN DÜNYA

-İnsan düşünen hayvandır. Bahsedeceğim tür ise; düşünmeden iş yapan,toplum içinde kendilerine ‘bey’ veya ‘hanım’ denilen, onların iki s.kindirik cümlesiyle karşısındaki insanın kırılacağını varsayan ve kendini bir s.k sanan s.kim sonik yaratıklardır. Bu türün yaşam alanı,plazanın 35.Katında sekreter Kaşar Neriman’ın arkasındaki oda,arabanın sağ arka koltuğu, en olmadı metresin veya cinsiyete ya da tercihlere göre tokmakçısının koynudur. Globalleşen Dünya’da yer edinmiş bazı kavram ve davranışlar bu türlerden alt tabakalara yayılmış durumda. Yayılmış durumda derken baya baya bu yukarıda anlattığım tavırları,yukarıda bahsettiğim arabanın ön sol koltuğunda oturan şöför abide de görmek mümkün.

Şimdi tüm bu girişin asıl nedenine gelmek gerekir.

Bu tavırlar ve gelişen ‘aşağılık kompleksi’ İnsanların kendilerini olduğundan önemli yerlere koymasına neden oluyor. En köşeye sıkıştırılmış insanların bile beyni onu aslında mükemmel olduğuna inandırmış durumda.

-Ben okusam ohoo…

-Sen benim kim olduğumu biliyor musun?

-Biz sizi ararız.

-Ya istesem olurda..

Bu bahaneler insanları dürüstlükten uzaklaştırmasının yanında diğer insanlara saygı duymasını engelliyor.

-Hayal dünyası çok hoştur ancak kafan orada beden burada olunca sıkıntı büyük.

Bunların devamında gelişen beynin yarattığı çift kişilik aslında şiddetin oluşmasındaki en büyük etken.

-Çözüm nedir?

Olan durumu olduğu gibi kabullenip, olduğun kişi olarak hayata devam etmek. Gerçekçi sorular gerçeğe götürür. Buna örnek olabilecek bir konuşmayı sevdiğim bir arkadaşımla otururken eskimiş ayakkabıma bakarak yapmıştık.

-Ayakkabı mı alsam?

-Al

-Olum fakiriz biz. Fakir adamın eski ayakkabısı olur. Gel dürüm yiyek.

Sonradan ayakkabı aldım mı? Aldım ama size ne.

Düşündüğünü direk olarak aktarabilmek ne kadar zordur?

Hiç zor değildir. En kötü girince alışırsın. ‘sonuç olarak’ bölümünde baya güzel küfürler var tavsiye ederim.

Sonuç olarak:

Globalleşen Dünya’nın geçmişini si…m. Globalleşen Dünya ibnedir.Globalleşen Dünya her gün daha fazla ibneyi hayatımıza kazandırmaktadır. Hele globalleşen Dünya’da işverenlere kafam girsin. Medeniyet denilen şeyde insanı mutlu eden hiçbir şey yok. Sürekli daha depresif ,daha sinirli, bir önceki günden daha tahammülsüz,olduğu kişiyi kabullenemeyen insanlar sokakta.

Şimdi ‘sen kimsin de koca devran hakkında tespit yapıyorsun’ diyene de kafam girsin.Site benim istediğimi yazarım. Yine de akrabalar okuduğu için bazı küfürleri sansürledim. Öyle de hassas bir adamım.

 

Samih Berk Yılmaz

samihberkyilmaz@gmail.com

 

Comments


Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page