top of page

Hayalet Şehir Pripyat

 

25 Nisan 1986’da, akşam saatlerinde, Ukrayna’nın Kiev iline bağlı Pripyat kentinde hayat normal seyrinde devam ediyordu.

1

İnsanlar işten çıkmış, evlerinin yolunu tutmuş, akşam yemeği hazırlanmıştı. Hiç kimse, sabah gözlerini kendi yatağında açamayacağını, uzun ve zorlu yollara düşeceğini aklının ucundan bile geçirmiyordu.

hayalet-sehir-pripiat-pripyat-terkedilmis-bina

Bu bir korku filminin senaryosu değil, gerçeğin ta kendisi… 24 yıl önce, 26 Nisan günü saat 01:00’i biraz geçe Çernobil nükleer santralinin 4 numaralı reaktöründe bir patlama yaşandı.

Pripyat01.jpg

İşte o gece, Çernobil’in 10 kilometrelik tehlikeli çemberine giren 49 bin nüfuslu Pripyat boşaltıldı. Asker devreye girdi. Gece yarısından sonra başlayan acil boşaltma işlemi için yüzlerce otobüs şehrin merkezine dizildi.

cernobil-faciasi-bebek-yataklari.jpg

İnsanlar evlerini bir anda boşaltmak zorunda kaldı. Boşaltma işlemi öyle hızlı gerçekleştirildi ki hiç kimse yanına birkaç parça giyecek ve belki de aile albümleri dışında hiçbir şey alamadı.

hayalet-sehir-pripiat-pripyat-carpisan-otolar

Pripyat’ı terk eden otobüs konvoyu 20 kilometreyi aştı. Boşaltma işlemi 30 saatte tamamlandı.

hayalet-sehir-pripiat-pripyat-facia-goruntuleri.jpg

Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için 1970 yılında kurulan Pripyat şehri bir 30 saatte hayalet bir şehre dönüştü ve 900 yıl daha böyle kalacak.

cernobil-faciası-gaz-maskeleri

Bilim adamları, Çernobil’den sızan en zararlı radyoaktif partiküllerinin yok olması için en az 900 yıl geçmesi gerektiğini söylüyor.

04_d

Tüm radyoaktif partiküllerinin tamamen yok olması için, 48 bin yıldan bahsediliyor.

hayalet-sehir-pripiat-pripyat-hastahane.jpg

Pripyatlılar ise yeni bir yerde, zor da olsa hayata yeniden başladılar. Tabii aralarından birçoğu radyoaktif etkiden kurtulamadı.

hayalet-sehir-pripiat-pripyat-cocuklar.jpg

Geriye kalanlar ise her şeye rağmen Pripyat’ı özlemle anıyor. Çernobildeki 4 numaralı reaktörün patlaması sonucu Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan bombalarının 100 katı kadar radyasyon havaya karıştı, radyoaktif bulutlar rüzgarında etkisiyle Güney Afrika’ya kadar ulaştı.

hayalet-sehir-pripiat-pripyat-cocuk-hastaliklari-tiroid.jpg

Yağan yağmular Karadeniz ve Edirne’de bulutları yere indirdi. En mütevazi rakamlara göre, üç ülkede 146 bin kilomerelik bir alan radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı.

 

Mustafa Tunahan Yıldız

mustafatunahanyildiz@gmail.com

 

#KaranlıkGeçmiş #hayaletşehir #Chernobyl #Pripyat #mustafatunahanyıldız #ghosttown #tiyazar

Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page