top of page

“Hitler ölmedi, 95 yaşına kadar Brezilya’da yaşadı”

Hitler’in sevgilisi Eva Braun ile birlikte Brezilya’ya kaçarak, dünyaya getirdikleri iki kız çocuğuyla birlikte 95 yaşına kadar Brezilya’da yaşadığı iddia edilmişti.

Brezilya’da ormanlık bir alanda saklanmış taştan yapılar bulundu. Keşfi gerçekleştiren arkeologlar, yapıların 2’nci Dünya Savaşı sonrasında Brezilya’ya kaçan Nazilere ait sığınaklar olabileceğini düşünüyor.

Brezilyalı arkeologlar, ülkenin kuzeyinde daha önce bilinmeyen taştan yapılar buldu. Keşfedilen yıkık yapıların Nazilere ait sığınaklar oldukları sanılıyor.

Buenos Aires Üniversitesi’nde görevli arkeologlar, ormanlık alanda oldukça iyi saklanan barınakların bölgede bulunan diğer yapılardan farklı bir şekilde inşa edildiğine dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz aylarda “Hitler in Brazil” isimli kitabın yazarı Simoni Renee Guerreiro Dias isimli Nazi araştırmacısı, Hitler’in savaşın kaybedileceğini anladıktan sonra önce Arjantin üzerinden Paraguay’a oradan da Brezilya’ya kaçtığını ve 95 yaşına kadar burada yaşadığını iddia etmişti.

Arkeloglar, gerçekleştirecekleri çalışmalarla bu yapıların niçin inşa edildiğini bulmayı umuyor.

Söz konusu kalıntıların keşfinin ardından Hitler’in bir süre burada yaşamış olabileceği iddiaları yeniden dillendirilmeye başlandı.

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından 180 kadar Nazi savaş suçlusu bu ülkeye kaçmıştı.

Kalıntılarda yapılan incelemelerde, ikinci dünya savaşında basılmış alman madeni paralarıyla almanya’da üretilen porselen parçaları da bulundu.

6f02c162b357d4c0d1cd274796a54af6

Sovyetler Birliği, Hitleri’in eşi Eva Braun ile 30 Nisan 1945 günü intihar ettiğini, cesetlerin ise yakıldığını açıklamıştı. Cesedi teşhis edilemeyen Hitler bu yüzden yıllardır komplo teorilerine konu oluyor.

Hitler Brezilya’ya Kaçtı

Simoni Renee Guerreiro Dias adlı yazarın iddiasına göre Hitler, 1945’te Berlin’deki sığınağında intihar etmedi. Berlin’den kaçmayı başararak önce Arjantin’e sonra Paraguay’a gitti. Paraguay’ın ardından da Hitler, Brezilya’nın Bolivya sınırındaki Mato Grosso eyaletindeki küçük bir kasaba olan Nossa Senhora do Livramento’ya yerleşti. Nazi lideri 1984’te 95 yaşındayken burada yaşamını yitirdi.

Yazar Dias, kanıt olduğunu iddia ettiği bir fotoğraf da yayımladı. Fotoğrafta Hitler olduğu belirtilen kişi, Cutinga isimli siyahi gençle görülüyor. Kitaba göre Hitler, ırkçı geçmişini gizlemek için siyahi kadınla birlikte oldu. Hitler’e ayrıca Vatikan’daki müttefiklerinin ‘hazine haritası’ verdiği iddiası da kitapta yer aldı.

image
 

Mustafa Tunahan Yıldız mustafatunahanyildiz@gmail.com

 

#HitlerBrezilyayakaçtıtiyazarmustafatunahanyildiz

Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page