top of page

İngilizce Mülakatta En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

“Ya kendimi istediğim gibi ifade edemezsem?” korkusuna neden olan İngilizce mülakatlara birçok aday “aşılması gereken son engel” gözüyle bakıyor. Korkuya ve strese neden olan İngilizce mülakatlarda en çok hangi sorular soruluyor ve adaylar için örnek olabilecek yanıtlar neler? İşte İngilizce mülakatlarda en çok sorulan sorular ve örnek yanıtları…

Hayalinizdeki kariyeri yakalamanın yolu elbette yapmak istediğiniz işe sahip olmaktan geçiyor. Bunun için de önünüzde başarıyla geçilmesi gereken mülakatlar bulunuyor. Özellikle son yıllarda firmaların İngilizce bilen çalışan ihtiyaçları nedeniyle daha fazla aday Türkçe mülakatların yanı sıra İngilizce mülakatlara da girerek hayalindeki iş fırsatını yakalamaya çalışıyor. “Ya kendimi istediğim gibi ifade edemezsem?” korkusuna neden olan İngilizce mülakatlara birçok aday “aşılması gereken son engel” gözüyle bakıyor. İş görüşmesine girecek olan adayları terleten, sıkıntıya ve strese sokan İngilizce mülakatları başarıyla atlatmak aslında o kadar da zor değil. Mülakat öncesinde yapılacak bir ön hazırlıkla İngilizce mülakatlardan da alnınızın akıyla çıkabilirsiniz…

İK uzmanlarının adaylara İngilizce mülakatlarda en sık sorduğu soruları ve adaylara örnek olabilecek örnek cevapları sizin için derledik. İşte en çok sorulan İngilizce mülakat soruları ve örnek cevapları…

Tell me about yourself.

Hem Türkçe hem de İngilizce mülakatlarda adaylara kuşkusuz en çok sorulan soru “Bana biraz kendinden bahsedebilir misiniz?” sorusudur. Adayların bu soruyu kısa, öz ve etkili bir cevap vermesi gerekir.

“…. Üniversitesi …. Bölümü’nden mezun oldum. İletişim yönü güçlü bir insanımdır …. alanında çalışmak kendime olan güvenimi arttırdı ve bu işte başarılı olabileceğimi anladım. Son işimde … konularında ve şu … projelerde görev aldım. Yaptığım … projesi ile hem firmamızın müşterilerinden olumlu geri dönüşler aldık hem de bu durum firmanın satışlarına yansıdı. Departman müdürümün ve genel müdürümün çalışmamı takdir etmesine çok mutlu oldum.”

“I graduated from…….…. University, ………… Department. I am a very communicative person. Having worked at …………..field, I had the chance to gain more self-confidence and I believed I could be successful at ………………. I took part in ………….. and …………. Projects at my recent job. With the help of the Project I led, not only we got great feedback from our clients, but also our company’s sales were affected positively. I was so glad that my department manager and general manager appreciated my work.”

Tell me about your education.

“Eğitim bilgilerinizden bahsedebilir misiniz?” sorusu da mülakatlarda genellikle “Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?” sorusundan sonra adaylara yöneltilen sorular arasında yer alır. Adaydan bu soruyu cevaplarken okuduğu bölümü neden seçtiğini ve okuduğu bölümün işine olan katkısını anlatması beklenir.

“Hayatım boyunca … olmak istediğim için lisedeyken … bölümünde okumak istedim ve …. Üniversitesi’nde .. eğitimi aldım. Öğrencilik yıllarımda işi öğrenmek amacıyla … adlı firmada stajyer olarak çalışmaya başladım. Üniversite bittikten sonra ise .. firmada çalışmaya başladım ve bu süreçte kendimi geliştirmek amacıyla …. dalında master yaptım.”

“Since I wanted to be a/an……………throughout my whole life, I wanted to study…………at high school and I studied at …………..University. During my university years, I worked as an intern at ……………Company in order to learn this job. After graduation, I started working at………..Company and in the meantime I did my master’s degree at……………..field , at ………………University.”


mulakat34343

What are your strenghts?

“Güçlü taraflarınız nelerdir?” sorusu adayın işinde hangi alanlarda başarılı olduğunu ölçmek için sorulur. Adayın güçlü olduğu yönlerini ifade ederken daha çok işiyle ilgili olan taraflarına odaklanması gerekir.

“Disiplinli ve planlı biriyimdir. Bu özelliğim sayesinde aldığım işleri vaktinde, eksiksiz olarak tamamlarım. Yöneticilerim bana iş verdiğinde o işin tamamlanmış olarak kendilerine teslim edeceğimi bilirler.”

“I am a disciplined and organized person, due to that I always finish my work completely on time. My managers would know that