top of page

Karşınızda Bilimsel Çalışmalarına Ödenek Alan İlk Kadın: Caroline Herschel

Bir kuyruklu yıldız keşfeden ve resmi olarak bilimsel mevkide tanınan ilk kadın olan Caroline Herschel, ayrıca Kraliyet Derneği’nden ilk onursal üyelik alan kadındır.

Müzikle oldukça ilgili bir ailenin on çocuğundan biri olarak 1750’de Almanya’da dünyaya gelen Caroline de ailesi gibi müzik eğitimi almıştı. Müzik öğretmeni olarak İngiltere’ye taşınan erkek kardeşi William Herschel ile birlikte taşınmış ve soprano olarak sahne alıyordu.

Otuzlu yaşlarının ortalarındayken William astronomiyle ilgilenmeye başladı. Caroline de onun asistanı olarak çalışmaya başladı, William’ın kendi teleskobunu üretmesine yardımcı oluyordu.

images

William, 1781 yılında Uranüs gezegenini keşfetti. Daha sonra da uzun yıllar gökyüzü gözlemlerine devam etti. Teleskobun başında oturuyor ve gördüklerini kız kardeşine aktarıyordu. Caroline ise bu gözlemler sırasında abisinin söylediklerini kayıt altına alıyordu. Bu şekilde iki kardeş 2500 nebula ve yıldız kümesi tanımladı.

Caroline, 1783 yılında bugün NGC2360 olarak bilinen açık yıldız kümesi de dahil pek çok nebula ve yıldız kümesi keşfetmiştir.

80153473.jpg

1786’da bir gece gökyüzünde yavaşça hareket eden bir cisim gördü. Ertesi gün de aynı olayı gözlemeyince bunun bir kuyruklu yıldız olduğu sonucuna vardı. Bu keşfi, onu kuyruklu yıldız keşfeden ilk kadın yaptı.

1787’de Kral 3. George, abisine yardımcı olması için Caroline’i işe aldı. Caroline bu şekilde bilimsel çalışmaları için ödenek alan ilk kadın olmuştur.

images (1)

Abisinin evlenmesinin ardından çalışmalarına yalnız devam eden Caroline, sonraki on yılda yedi kuyruklu yıldız daha keşfetti. Kraliyet Astronomi Derneği’nden altın madalya aldı. Önceleri tüm çalışmaları abisine yardım etmekten ibaret olsa da günümüzde bağımsız bir bilim kadını olarak çalışmaları kabul görüyor.

Comments


Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page