top of page

Kod Adı ”Yeşil” – Yeşil’in Hikayesi

Doğum Yeri : Bingöl/ Türkiye

Doğum Tarihi : 1.1.1951

Kod Adı: Yeşil

mahmut-yildirim_2516_b.jpg

Mahmut Yıldırım ya da bilinen ismiyle Yeşil veya Ahmet Demir, (d. 1951, Solhan, Bingöl), Zaza asıllı Türk kontrgerilla.

Dört yıl sonra farklı bir göreve soyunup, farklı bir isimle anılmaya başladı. Operasyonlarda PKK’lı gibi giyinen Mahmut Yıldırım, güvenlik görevlilerince ayırt edilebilmek için ‘yeşil fular’ takıyordu. Abdullah Öcalan’ı öldürmek için gönderildikten 3 ay sonra öldürülmemesi için emir verilmiştir ve Yıldırım’ın buna isyanı üzerine vatan haini ilan edilmiştir, Daha sonra ülkeyi terk ederek 1996’da Şam’da bulunduktan sonra tekrar kendisinden haber alınamamıştır.

Susurluk kazasından sonra ortaya dökülen ilişkiler, pek çok cinayetin tetikçisi olduğunu ortaya koydu ancak bulunamadı. Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz, aldığı bilgileri aktarırken Yeşil’in öldürüldüğünü söyledi. Ancak kısa bir süre sonra Yeşil, İHD Başkanı Akın Birdal’ı vuranların arkasındaki isim olarak ortaya çıktı. Daha sonraki bilgiler Yıldırım’ın hâlâ hayatta olduğunu ortaya koydu. Susurluk Raporu’nda da Yıldırım’a 12 sayfalık özel bir yer ayrıldı.

Ahmet Demir, Mehmet Kırmızı sahte kimliklerini kullanan, Güneydoğu’da “Sakallı” adıyla bilinen Solhanlı Mahmut Yıldırım’ın geçmişi bir ölçüde deşifre edilebildi.Bir dönem MİT’te, bir dönem JİTEM’de görev aldığı anlaşıldı. JİTEM subayı Ahmet Cem Ersever’ in öldürülmesinden, Güneydoğu’daki pek çok fail-i meçhul cinayete kadar sayısız olayda tetikçilik yaptığı belirlendi. Hatta Abdullah Öcalan’ın Suriye’de öldürülmesi için görevlendirilen ekipte de yer aldı. Afyon Cezaevi’nde Sabancı suikastı sanıklarından DHKP-C’li Mustafa Duyar’ı Türkiye’nin Şam Büyükelçiliği’nden alıp getiren ekipte onun da adı sayıldı. Ancak istihbarat birimlerinin kamuoyuyla pek de paylaşmadığı kanıya göre, aslında Yeşil tek bir kişinin değil, birden fazla görevlinin kullandığı ortak kod adı.

Mahmut Yıldırım ise Yeşil kod adıyla dolaşan bir tetikçi. Ankara’da bir pavyonda eğlenirken olay çıkarttığı için gözaltına alınan, götürüldüğü Emniyet Müdürlüğü binasında Orhan Taşanlar ve ekibi tarafından kaburgaları kırılana kadar dövülen Yeşil’i polisin elinden alan ve MİT’te tedavi ettiren kişinin Mehmet Eymür olduğu öne sürüldü. Üzerinde taşıdığı telefonla aradığı yerler arasında resmî kurumların yanı sıra Abdullah Çatlı, Sami Hoştan, Sedat Peker gibi isimler de bulunuyor. Mesut Yılmaz’a Budapeşte’te yumruk atanlar da Yıldırım’ın telefonundan arananlar arasında yer alıyor.

Yeşil adının korkuyla anılması Susurluk çetesi tarafından tahsilat amacıyla kullanıldı. Susurluk çetesinin tehditle para topladığı kişileri arayan hep Yeşil idi. Ömer Lütfü Topal’ın öldürülmeden önce para yatırdığı Ziraat Bankası Ankara Heykel Şubesi’ndeki hesabın sahibinin de Ahmet Demir kimliğini kullanan Yeşil olduğu ortaya çıktı. Musa Anter, Cem Ersever, Tarık Ümit ve Behcet Cantürk olmak üzere birçok faili meçhul cinayette “zanlı” olarak isminden söz edilmektedir. Mahmut Yıldırım’ın izi uzun süredir bulunamadı. Yaşayıp yaşamadığı konusunda da net bir bilgi yok.

Yaşadığına dair iddialar

Sabah gazetesinin internet sitesinde yer alan bir habere göre, ismi verilmeyen ve Yeşil’in oğlu Murat Yıldırım ile arkadaş olduğunu iddia eden biri, Murat Yıldırım ile birini almaya gittiklerini,adamı arabaya aldıktan sonra da kendisinin arabaya aldıkları kişinin Yeşil olduğunu fark ettiğini söyledi.Korkut Eken, Yeşil’in yaşadığını iddia edip,Yeşil’e “Çıkıp doğruları söyle!” diyerek seslenmiştir. OdaTV’de yer alan bir habere göre ise Yeşil,Suriye’nin İdlib eski Vakıflar Müdürü Rıdvan Hammudi ile beraber görüldüğü iddia edilmiştir. AK Parti Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar, emekli bir albayın kendisine Yeşil’in yaşadığını,Sakarya’da yemek yediğini söylediğini iddia etmiştir.

Beyaz TV’de yayınlanan Dinamit programının sunucusu Latif Şimşek,bir canlı yayında Yeşil’in yaşadığını ve akrabası aracılığıyla kendisine mesaj gönderdiğini iddia etmiş ve şunları söylemiştir: “Mahmut Yıldırım Türkiye’nin en güvenilir moderatörü olarak gördüğü için mesajı bana göndermek istemiş. Bir estetik operasyon geçirdiğini, yaşadığını bildirmek istemiş.”Dağın Ardındaki Gerçekler kitabının yazarı ve 1997-99 yılları arasında JİTEM bünyesinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görev yapmış Bedran Akdağ’a göre ise Yeşil yaşıyor ve Diyarbakır’da görüldü. Oradan da Çukurova bölgesine götürüldü ve orada tutuldu. Konuyla ilgili yapılmış haberler 5-6 sene öncesine ait olduğu için hala Çukurova’da olup olmadığı hakkında bilgi yok.

Popüler Kültürdeki yeri ve imajı

Sağır Oda dizisinde Cenap Dursun adlı bir istihbaratçı ve tetikçilik yapan bir karakter olarak sembolize edilmiştir. Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde ise Kara adlı karakterle sembolize edilmiştir. Dizinin 232.bölümünde Kara karakteri Ebola virüsüne yakalanmış ve Siyah Sancak Timi tarafından kendi emriyle öldürülmüştür. Kamuoyu araştırmalarına göre bir kısım çevre, Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin 232.bölümünde yer alan bu sahneden ötürü Mahmut Yıldırım’ın Türkiye’nin yurtdışında özel operasyon yapan ekiplerinin birinin başındayken gerçekten 2014’te Ebola’ya yakalanıp dizide belirtildiği şekilde öldüğüne inanmaktadır.

Mahmut Yıldırım (Yeşil) kimdir ? Yeşil ismini nereden aldı ?

Comments


Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page