Nepal’de 300 Bin Hayvan Katledildi

Nepal’de kanlı festival

Çin ve Hindistan’ın arasında bağımsız bir ülke konumunda olan Nepal’de 300 binden fazla hayvanın topluca kurban edildiği, Gadhimai festivali dehşet veren karelerle geride kaldı. 500 bini aşkın Hint ve Nepalli Hindu’nun toplandığı Bara bölgesinde bulunan Gadhimai tapınak kan gölüne döndü. Tapınakta iki gün içinde 200 binden fazla bufalo, keçi, koyun, tavuk, fare, domuz ve güvercin Hindu tanrıçası Gadhimai onuruna kurban edildi. Hayvan hakları eylemcileri ve dini gruplar, geçen haftalarda Katmandu’da ve Gadhimai tapınağı yakınındaki kentlerde festival nedeniyle protesto gösterileri düzenlemiş, ancak Hindu yetkililer, ülkenin çok eski bir geleneği olduğu gerekçesiyle hayvanların kurban edilmesine engel olmayacaklarını belirtmişti. Nepal’de düzenlenen Gadhimai festivaline katılmak için uzak bölgelerden ve hatta Hindistan’dan gelen yaklaşık bir milyon Hindu yüz binlerce hayvanı kurban edilmesini izledi.

Her 5 yılda bir yapılıyor

 Çok tartışılan ve iki gün süren Gadhimai festivali, Hindu tanrıçası Gadhimai‘nin güçlerini onurlandırmak adına her beş yılda bir düzenleniyor.

Bara bölgesinin ormanlarında düzenlenen festival, Gadhimai Tapınağı liderinin “Çok yaşa Gadhimai” diye bağırarak, iki fare, iki güvercin, bir horoz, bir kuzu ve bir domuzu kurban etmesiyle başlıyor. Ardından kalabalık 250 kasabın palasını salladığı yakındaki alana koşarak 20 bin bufalonun kurban edilmesini izliyor. Kurbanları getirenler, kurbanları kesildikten sonra onları götürüp bayram boyunca yiyor.

Protesto ediliyor

Hayvan hakları savunucuları ise son haftalarda Gadhimai Tapınağı yakınında ve başkent Katmandu’da bu töreni protesto etti. Nepalli bakanlar ise bu törenin dünyadaki en büyük kurban töreni olduğunu dile getirmişti.Hayvan hakları savunucuları, bu kurban töreninin çok barbar bir şekilde gerçekleştirildiğini düşünüyor. Hindular ise bunun bir katliam değil asırlardır süren bir gelenek olduğunu savunuyor.


250 bin hayvan katledilmişti

The Guardian’ın haberine göre 2009 yılındaki festivalde  250 bin hayvan Nepal’in başkenti Katpandu’ya 60 mil uzaklıktaki bir bölgede katledilmişti.

Hindistan hükümeti Kasım ayı boyunca komşu ülkeye hayvan ihracatını yasaklama kararı aldı ancak buna rağmen bölgeye yoğun bir şekilde hayvan akışı görüldü. Hindistan’ın tanınmış ünlü siyasetçilerinden Swami Agnivish “iğrenç ve şeytani bir olay” olarak nitelendirmiş ve festivali kınadığını açıklamıştı.

“İnsanlar, hayvan yerine hindistan cevizine yönelmeliler”shristi shrestha

Nepal Hayvan Hakları Ağı’ndan aktivist Shristi Singh Shrestha, katliamı durduramadıkları için çok üzgün olduklarını söyledi ve, “Yenilmiş hissediyoruz. Ancak kurban edilen hayvan sayısının düşmüş olması pozitif bir gelişme. Gelecek festivalde hiçbir hayvanın ölmek zorunda kalmayacağını umuyoruz” dedi.


Katılım azaldı

Geçen yıllara göre bu sene katılımın azalması yapılan protestoların olumlu sonucu olarak görülüyor. Hayvan hakları örgütü, toplumun daha da bilinçlenmesi için çalışmalar süreceğini belirtti.


This slideshow requires JavaScript.

https://www.youtube.com/watch?v=HyaLKdSfsLE  


Mustafa Tunahan Yıldız


mustafatunahanyildiz@gmail.com

 

#Gadhimai #ShristiSinghShrestha #mustafatunahanyıldız #Gadhimaifestivali #tiyazar #Nepal

Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler