top of page

Noel nedir, ne zaman kutlanılır? Yılbaşından farkı nedir?

Noel ile yılbaşı sık sık birbirlerine karıştırılmaktadır. Peki Noel nedir, ne zaman kutlanır ve yılbaşından farkı nedir?

Winter-at-Trikala-Korinthias.jpg

2017 yılının sonuna gelirken yılbaşı kutlamaları için hazırlık yapılıyor ve hediyeler alınıyor. Hristiyanlar ise hem Noel yılbaşı kutlamaların öncesinde Noel’e hazırlanıyor. Ülkemizde sıklıkla Noel ile yılbaşı karıştırılabiliyor. Peki Noel nedir, ne zaman kutlanır?

Noel Nedir?

christmas-holiday-decorations-wallpaper-2.jpg

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır. 20. yüzyılın başlarından itibaren Noel, Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan, dinî motiflerinden arınmış, hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır. Bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba temel bir rol oynar. Ülkemizde de yılbaşı kutlamaları özellikle çam süsleme ve hediye verme eylemleri ile kutlanmaktadır.

746127_e931a22d3e31429eac7c3d7d12060484.jpg

Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık’ta kutlanır. Kutlamalar 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir.

steamworkshop_webupload_previewfile_361637753_preview.jpg