top of page

PAZAR EKMEĞİ VE MELATONİN

Geçmiş günlere özlem duymak mı yoksa günümüze ayak uydurabilmek mi daha makul geliyor bize? Seçme ihtimalimiz olsa hangisini tercih ederdik?  Evde oturup babamızın şehirden aldığı pazar ekmeğine salça sürüp  yemeyi mi çok severdik yoksa şimdilerde pazarlarda bulabildiğimiz ekşi mayalı köy ekmeğini mi ? Keşke iki zamanın da güzelliklerini, sevinçlerini, duygularını birlikte yaşayabilsek.

Annem anlatıyor; evde her köylü gibi evde ekmek yapmalarına rağmen dedem haftada bir kurulan pazardan ekmek alırmış.  O zamanlarda fırınlarda yapılan ekmekler (zamanımızın somon ekmeği) pazarlara gelir, gelen halka orada satışa sunulurmuş.  Onlar da pazar ekmeği derlemiş bu ekmeğe. Pazar ekmeğinin dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık olduğundan çok severek yerlermiş.

Aslında şu da çok dikkat çekiyor değil mi? Günümüzde olduğu gibi insan her zaman ulaşabildiğine pek itibar etmiyor tabi. Şimdi de gözümüz pazar tezgahlarında köy ekmeği arar olduk. Ancak şimdiki gibi olmayan şey mutluluk sınırı.  O hep yükselmiş de yükselmiş. Çıtayı çok yukarılara taşımışız. Pazardan alınan ne?  Ekmek ve onunla mutlu olabilen bir nesil. Beklentiler, sevinçler, mutluluk sınırı ne kadar aşağılardaymış aslında. Önemli olan mutluluğu yakalamak değil mi zaten? Nasıl ne şekilde yakalarsak yakalayalım. Küçük şeylerle mutlu olmayı tekrardan öğrenelim derim.

koy-ekmegi

Son olarak daha sağlıklı olan ekmek köy ekmeğidir namı diğer ekşi mayalı ekmek.  Hem de içerisinde, meletonin (mutluluk) hormonunun, B12, B1- B6, niasin, folat, riboflavin, E vitamini, magnezyum, fosfor, çinko, selenium, demir, manganez, kalsiyum, potasyum, değerli yağ ve protein asitlerinin olduğu, probiyotikten dolayı da bağırsak enfeksiyonlarını önleyici etkiye sahip olduğu söyleniyor. Aynı zamanda paketlenmiş, endüstriyel, katkı maddeli bir ekmeğe nazaran  köy ekmeği, ekşi mayadaki asetik asitten dolayı küf yapmayıp daha uzun süre dayanabiliyormuş.

Tercihimiz ekşi mayalı köy ekmeği, mutluluk o zamandaki mutluluk gibi yakalanabilir olsun.

köy ekmeği - koy-ekmegi- meletonin-mutluluk-hormonu-

Toprak fırında odun ateşiyle yapılan ekşi mayalı köy ekmeği.


 

TUNA RAVALI

 

#melatonin #yararları #köyekmeği #pazarekmeği #ekşimayalı #mutluluk

Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page