top of page

Sağlıklı Uyku ve Metabolizma

Son zamanlarda Güney Danimarka Üniversitesi’nde tamamlanan çalışma sonuçlarını araştırdım ve bu beni tekrar düşünmeye zorladı. Sizin de bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istediğinize eminim. “Uyku bozukluğu olan kadınların uykuda problemleri olmayan yaşıtlarından üç kat daha fazla infertilite yani istenildiği halde çocuk sahibi olamama durumunu yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Erkeklerde ise bu durum, %29 daha kötü sperm sayısına sahip olmalarına neden olduğu gözlenmiştir.” ⠀

56eacd29c03c0e2c249d604f.jpg

Araştırma ile ilgili bir başka ilginç istatistik,

*Bir insan günde 10 saatten fazla uyuduğunda, mortalite riski (ölüm riski) 1,5-2 kat arttığı, 4 saatten az uyuduğunda ise bu riskin (!!!) 2,5 kat kadar arttığı belirlenmiştir.

UYUMAZSANIZ, HIZLI YAŞLANIRSINIZ

*Eğer kronik bir uykusuzlukla mücadele ediyorsanız, deriniz matlaşır, göz altlarınızda siyah halkalar oluşur. Neden mi? Uzmanlar uykusuz bir gecenin sabahında vücudun gereğinden fazla stres hormonu kortizol salgıladığını ve bu hormonun deri kolejenlerine saldırdığını, onları yıprattığını dile getiriyor.

56ebaf7018c773296c2519ea.jpg

Sonuç olarak;

*Uzun ve sağlıklı bir yaşam için, 7-8 saatlik optimal (en uygun) uyku uyumamız gerekiyor. Sadece teoride değil, aynı zamanda uygulamada da aşina olduğum sonuçlar: Aşırı kilolu kadınların %80’i geç saatlerde yatağa gider, böylece bu durum vücutlarındaki metabolik süreçleri yavaşlatır ve kendilerini toplam hormonal başarısızlık durumuna sokarlar.

*Gündüz uykularının çok fazla önemi yok. Önemli ve gerekli olan en geç gece 11’den önce uyumak. Ancak sağlıklı ve kaliteli uyku için kesinlikle karanlık ortam şart. Televizyon başında uyumak ise, son derece sağlıksız ve yanlış. Bu arada oda ısısı da çok sıcak olmamalı.

 

Kristina DANİLCHENKO

 

ความคิดเห็น


Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page