top of page

Sagopa Ceza Kavgası

Türkçe rapin ilk dönemlerinde, en çok ses getiren isimlerdi: Sagopa ve Ceza! Ancak yıllardır kavgalılar! İşte kavganın perde arkası ve bu dönemde birbirlerine attıkları dissler!


s-0fc6288fc85805442dd1ab3a71e52a838517c448

Ceza’nın annesi (Servet Özçalkan) kanser hastasıdır. bu yüzden tedavi giderlerini karşılayabilmek için fuat ergin ile beraber “Rocco” reklamlarında oynar. Bu dönemde Kolera, “Kuvvet Mira” tayfasından bir diğer rapçi olan Sahtiyan’ın sevgilisidir. Sagopa Kajmer’in sevgilisi de “Clementine”dir (Bir pesimistin gözyaşları albümünde “Geçmişi gölgeye teslim ettim” adlı şarkıda back vokallerde “Clementine” adını duyabilirsiniz.) Ancak Kolera, Sahtiyan’dan ayrılmış ve Sagopa ile sevgili olmuştur. (Clementine => Ayşe Çelik)


123_1669_1.jpg

Bu dönemde Kolera Tv8’de bir röportaj verir ve Ceza’nın bu reklamda oynaması ile ilgili olarak “Allah kimseyi o kadar parasız bırakmasın gibi bir cümle kurar”

Aşağıda röportajın tamamı verilmiştir. 5. dakikadan sonra Kolera’nın Ceza’ya karşı sarfettiği sözlere ulaşabilirsiniz:


Bahsedilen isimler aslında birbirlerine çok yakın olan isimlerdir. Bu yüzden Kolera’nın ya da en azından Sago’nun Ceza’nın bu reklamda oynamasının sebebini bilmeme ihtimali düşüktür. (O zamanlar Ceza ve Sago o kadar yakındır ki, Servet Özçalkan vefat ettikten sonra çıkan “Bir pesimistin gözyaşları” albümünü Sagopa rahmetliye ithaf eder. albümle aynı ismi taşıyan şarkı da ona ithafendir.)

Kolera’nın ettiği laflara (Röportaj’da Ceza’nın Burcu Güneş ile düet yapması (Sahilden) ile ilgili de sözler etmiştir.) çok sinirlenen Ceza, sadece Kolera’ya diss olan “Mürekkep doldurdum” isimli parçayı çıkarır. Şarkı çok ilgi çeker çünkü gerçekten başarılı bir diss’tir ve Ceza öyle çok sık diss atan bir adam değildir.


(“Mürekkep doldurdum”da Ceza sadece Kolera’ya değil, Sagopa’ya da laf atıyor.)

Ancak o aralar Kolera ile yeni sevgili olan Sago, büyük ihtimalle korumacılık içgüdüsü ve olayların detayına tam hakim olamaması sebebiyle bütün “Kuvvet Mira” tayfasını toplar ve “Disstortion EP” adlı 6 şarkılık EP albümü çıkarır. Bu albüm de çok başarılıdır. Genel türkçe rap camiasının aksine Sagopa küfür etmeden Ceza’ya ağır ithamlarda bulunur.


Bu iki başarılı atışmadan sonra saflar ayrılmaya başlar. “Mozole Mirach”, “Zet”, “Raffine” gibi Kuvvet Mira elemanları büyük ihtimalle zorla Ceza’ya karşı tavır almıştır. Eski bir kuvvet mira üyesi olan ve hatta takma adı Sagopa Junior olan “Sahtiyan” ise Ceza’nın tayfasına iltihak eder ve yeni bir tarzla eski halinden çok daha iyi eserler çıkarmaya başlar. Ayrıca Kolera’nın eski sevgilisi olması sebebiyle olayın taraflarından biridir ve Sagopa’ya “Kartlar Karışsın” adlı diss parçasını yazar.


Ceza’nın destek verdiği “Kadıköy Acil” tayfasından “Alaturka Mavzer” de “Rapte vaaz ver velede gaz ver” adlı bir diss ile bu ortama dahil olur.


Sonrasında Ceza, Ayben ve Sahtiyan, Sago ve Kolera’ya ortak bir diss parçası hazırlar.


Ayrıca Ceza’nın “Rapstar” albümündeki “Sinekler ve Beatler” şarkısında Ayben, Kolera’ya laf atan bir verse girer.


(Aynı albümde Türkçe rap’in İstiklal marşı olarak kabul edilen “Neyim var ki” de vardır, ancak onun kayıtları daha önceden alınmıştır, ve Ayben’in Verse’sine Ceza itiraz etmemiştir. Burada da bana göre ceza hatalıdır, belki de bu şarkı olmasa bu kavganın bitme ihtimali olabilirdi.)

Sagopa Kajmer de “Pesimist EP” serilerinden dördüncüsü olan “Kurşun Asker” albümünü diğerlerine göre daha diss içerikli yapar. Bu albüm belki de Sagopa’nın underground tarafta yaptığı en iyi iştir ve “Cümle mühendisi”, “Trakonya” gibi şarkılarda Ceza’ya ve Sahtiyan’a göndermelerde bulunur.

Bir süre sonra Ayben ve Ceza’nın nişanlısı Elif, “Günlerin Ağlak” adlı bir diss atar. (Ancak bu parçadan büyük ihtimalle Ceza’nın haberi yoktur ve o dönemde Ceza ile Sagopa Kajmer yakınlaşmış, barışma ihtimalleri artmıştır)


Bu dönemlerde arada kavga olmayan dönemler de olur. Ceza’nın annesinin ölümü süreci, Ceza’nın bir sahnede barış çağrısı yapması üzerine, Sago’nun bunu olumlu karşılaması vb. durumlar… Ancak iş mahkemelik olma durumuna kadar gelir.

Sagopa Kajmer ve Kolera boşandı


sagopa-kajmer-ve-kolera-bosandi,dv8oJdzwmkup4D2-Ybbkug.jpg

Yaklaşık 20 yıldır birlikte olan Sagopa Kajmer ve Kolera ayrılır. Ve ayrılık açıklamasını Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz) Instagram hesabından yapar.

İşte Sagopa Kajmer’in açıklaması:

“20 yıllık arkadaşım, en kıymetli dostum ve 11 senelik eşim Esen (Kolera) ile yollarımızı, aldığımız ortak karar doğrultusunda ayırdık, evliliğimizi sonlandırdık.

Sevgili Esen’e bana kattıkları ve benim için yaptıkları için minnettarım.


sagopa-kolera,Q3XNGuXFc0aXo1GGxUhDrA.jpg

Bundan sonrasında her ikimiz için de bambaşka hayatlar var. O nedenle şu andan itibaren lütfen paylaşımlarınızda bizi birbirimize etiketlemeyin. Yorumlarınızda kırıcı olmayın.

Bugüne dek bize değer veren, her ikimizin de müziğine kulak veren, konserlerimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm melankolia ailesine teşekkürler.

Melankolia bugünden itibaren sadece Sagopa Kajmer ile devam edecek olsa da logodaki el ele tutuşan iki sevgili hep orda kalacak.”

Türkçe Rap’te Youtube kanalında 100 milyona ulaşan ilk isim Ceza oldu.

Türk rap tarihinde youtube kanalı üzerinden 100 milyon barajına ulaşan ilk isim #Suspus parçasıyla Ceza oldu.


Ardından gelen isim ise 31 Aralık 2016 tarihinde #366.gün isimli parçayı çıkartan Sagopa Kajmer oldu. Ceza 100 milyona ulaştığımda Sagopa 85 milyon izleyiciye ulaşmıştı.


 

Mustafa Tunahan Yıldız

mustafatunahanyildiz@gmail.com

 

Comentários


Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page