top of page

Sheakspeare’nin Kayıp Oyunu ve Hayaletler

 

William Shakespeare, otoritelere göre İngilizlerin en büyük yazarı olarak kabul görür. Yaklaşık otuz sekiz oyunu farklı dillere çevrilen yazar, İngiltere’de “Avon’un Ozanı” olarak anılır.   En önemli oyunlarından biri “Olmak yada olmamak; bütün mesele bu” sözünü içeren Hamlet olarak gösterilir. Shakespeare, hayaletleri ile ün yapmış oyunları kadar kayıp eserleriyle de dikkat çekiyor.

shakespeare_2699766b

Kayıp oyun

Love’s Labour’s Won” yani “Aşkın Çabasının Zaferi”  oyunu bugüne kadar söylentiler dışında var olmadı.  Oyunlarının listesinde adı geçti ancak hiç bir zaman ortaya çıkmadı. Sebebi ise hala gizemini koruyor.

“Love’s Labour’s Won” 1598 öncesinde William Shakespeare tarafından yazıldı. Oyunun, 1603’te yayınlandığı ortaya çıktı, fakat hiç bir kopyasına rastlanmadı. Konuyla ilgili bir çok teori ortaya atıldı. Bunlardan birisi “Love’s Labour’s Won” un bilinen başka bir oyunun alternatif ismi olması yönünde. Bir başka teori ise yine yazarın 1598’de çıkarttığı ilk komedilerinden olan  “Love’s Labour’s Lost” (Aşkın Çabası Boşuna) oyununun devamı olabileceği yönünde…

Palladis_Tamia,_Wits_Treasury_Francis_Meres_Love_labours_won_excerpt_1598.jpg

Wits Treasury’nin Kitabından


1598’te yazılan Francis Meres’in “Wits Treasury” kitabı, Shakespeare’nin  bir düzine oyununun ismini içeriyordu.  Kitap tartışmaları bugüne kadar sürecek olan bir ismi daha içeriyordu: “Love’s Labour’s Won” Bu isimde bir oyun kopyası bulunmaması bir çok teorinin önünü açtı.

Shakespeare araştırmacıları oyun hakkında bir çok teori ortaya attı.

220px-Palladis_Tamia_1598

En uç teori ise Shakespeare’nin oyunlarında sıkça rastlanan “hayalet” senaryosudur. Bir takım kesim, “Aşkın Çabasının Zaferi” oyununun hayaletleri çağ