top of page

Tatilde Kilo Almamanın Tüyoları

Bu hikaye kesinlikle fit bir yaşam veya sağlıklı beslenme ile ilgili değildir. Eğer kilo alma korkusuyla arkadaşlarınızla dışarıya çıkıp, kafede oturmayı kafanıza takıyorsanız ya da içinizde tatil öncesi ‘kilo alacağım’ korkusu oluşuyorsa, şunu söylemek istiyorum ki: “Emin olun! Şuan gereksiz yere evham yapıyorsunuz.” Aklınız her zaman fit bir insan olma düzeyinde çalışıyorsa, siz bu konu hakkında kesinlikle endişelenmeyin. Tatile herhangi bir yere gidebilirsiniz ve tatilinizden keyif alabilirsiniz ya da rahatça arkadaşlarınızla bir kafede oturup harika bir zaman geçirebilirsiniz. Hatta diyet doktorlarının tatilde, “Hiç bir şey yemeyin” diyen şiddetli tavsiyelerine uymanıza gerek yok. Çünkü ne olursa olsun güzel bir tatil geçirmek için, gittiğiniz yerin özgün mutfaklarını denemeniz sizin tatilinizin bir parçası olmalıdır.

Bir düşünün;

*EĞER İTALYA’YA TATİLE GİDERSENİZ NASIL PİZZA VE MAKARNA YEMEDEN DÖNEBİLİRSİNİZ?

*MAKARON, KRUVASAN VE FUA-GRA’SIZ BİR PARİS TATİLİ NASIL DÜŞÜNÜLEBİLİR?

ya da,

*KEBAP, BAKLAVA ve DİĞER TÜRK MUTFAĞİ LEZZETLERİNİ DENEMEDEN TÜRKİYE’DEN DÖNEBİLMEK DÜŞÜNÜLEBİLİR Mİ?

Sizin bunları 1 haftalık bir tatil sürecinde yediğinizi ve bunu son kez yiyormuş gibi hissettiğinizi düşünürsek size ne olacak ki?

Ben size cevabını vereyim kesinlikle hiçbirşey….

En önemlisi şunları bilmeliyiz:

1-Biz ne zaman kilo alıyoruz? Her ay, her gün bu tarz şeyler yiyorsanız evet bu zararlı ve kilo alacağız ancak 1 senede 1 hafta yediysek bir zararı olmayacaktır.

2-Yemek yedikden sonra pişmanlık oluşumu (yemekten sonra gelen kendine sövmek ve “Neden bunu yedim? sorusu) Bu soru kesinlikle sizi daha iyi hissettirmeyecek ve gerçekten de kuruntunuzu arttırmış olacaksınız.

3-Eğer yemekten sonra enerji harcamıyorsak KİLO ALMAYA BAŞLAYACAĞIZ.Örneğin bugün lavaş yediniz ve hareket etmediniz bu kilo almanıza neden olacak. Çünkü yemek yedikten sonra en az 15 dakika yürümek gerekiyor.

Tatilde şişmanlamamak için 3 tavsiye:

1- Tatildeyken kahvaltının kalktıktan en az 1 saat sonra yapılması gerekiyor. Bu konuya dikkat etmeliyiz.

2- Yemekler arasında en fazla 3 saat aralık olması gerekiyor. Her 3 saatte bir yemek yenebilir (Uyumadan 3 saat öncesine kadar yemek yenebilir)

3- Bol bol yürüyüş yapılması gerekmektedir. Bu konuda şunu tavsiye edebilirim: ULAŞIM KULLANMAYINIZ! Bunun yerine gideceğiniz yere yürüyerek gitmeyi hedefleyin. Otelleri merkezde olmasına dikkat edin ki gideceğiniz müzeler veya diğer tarihi mekanlar yakın yürüyüş mesafesinde olsun.

Biz 3. gün Kaş’tayız. Buranın tüm lezzetlerini tattık. Ve her akşam telefondaki uygulamada en az 22000 adım attığımız görünüyor.

HAYIR! ŞİŞMAN HAYATIN BİZİMLE HİÇ BİR ALAKASI YOK!

 

Kristina DANILCHENKO

 

Comments


Öne Çıkanlar

En Güncel Haberler

bottom of page